EN |
| پنجشنبه 28 شهریور 1398
 

شرکت پردازش اطلاعات شتاب، از سال 1382 فعالیت خود را در زمینه فناوری اطلاعات آغاز نموده و در طی دو دهه تجربه، موفق به انجام چند پروژه داخلی و بین المللی گردیده است.

این شرکت با بهره مندی از کارشناسان متعهد و متخصص، در بسیاری از زمینه های فناوری اطلاعات و ارتباطات کارنامه درخشانی دارد و افتخار ارایه خدمات مستمر قابل قبولی را به مشتریان در پیشینه خود دارد.

پهنای باند اختصاصی

پهنای باند اختصاصی چیست؟

پهن‌باند (bandwidth)، واژه‌‌ای‌ست که برای تعریف اتصال پرسرعت داده‌ها به کار می‌رود و منظور از پهنای باند اختصاصی، راهکاری‌ست که شرکت‌ها و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا بتوانند به صورت آنلاین و پرسرعت، به شبکه‌ی جهانی اینترنت و شبکه‌های محلی وصل شوند. از ویژگی های پهنای باند اختصاصی (Dedicated) ، عدم اشتراک بین کاربران دیگر و عرضه به صورت کاملاً اختصاصی و Full Protocol می باشد.

پهنای باند اختصاصی شتاب

یکی از خدمات ویژه شرکت شتاب، ارائه پهنای باند اختصاصی به سازمان ها و شرکت ها با استفاده از ارتباط بی‌سیم یا Wireless است که می‌تواند پهنای باندی بسیار بیش از آن چه که به وسیله سیم‌ تامین می‌شود، در اختیار مشترک قرار دهد.

شرکت پردازش اطلاعات شتاب با هدف خدمت در صنعت فنآوری اطلاعات با ایجاد شبکه گسترده تأمین دسترسی به اینترنت و شبکه ارتباط داده‌های کشور از سال 79 تاکنون در حال ارایه خدمات می‌باشد.

این شرکت با اخذ مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، توانسته است با ارایه راه حل‌های مطمئن، مقرون به صرفه و اختصاصی، نیازهای ارتباطی باند وسیع و خدمات ارزش افزوده مبتنی بر آن را برای بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و مجموعه‌های معظم صنعتی، خدماتی و مراکز تحقیق و توسعه و مراکز دانشگاهی کشور را تأمین نماید.

شرکت پردازش اطلاعات شتاب با اتصال به بستر فیبرنوری شرکت مخابرات استان و شرکت زیر ساخت و تدارک ارتباط پشتیبان از طریق پروتکل BGP، در مواقع قطعی سرویس‌دهنده اصلی، ترافیک مورد نیاز را به صورت خودکار از دیگر سرویس‌دهنده‌های مرتبط تأمین می‌نماید، که همین امر منجر به کسب یکی از بالاترین آمارهای پایداری (Stability-Availability) در سرویس گردیده است.

از دیگر نکات فنی در راستای کاهش احتمال قطعی سرویس می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد

 •      سیستم برق اضطراری با بهره‌گیری از ژنراتور و UPS 
 •       سیستم سرمایش مطابق استانداردهای بین‌الملل در سایت‌ها
 •       افزایش امنیت شبکه با استفاده از Cisco Layer3 Switches
 •      Firewall سخت‌افزاری
 •          استفاده از قویترین مسیریاب‌های سیسکو، جونیپر
 •         استفاده از سخت افزار Shaper برای مدیریت پهنای‌باند 

به منظور افزایش ضریب پایداری و اطمینان بیشتر و راه‌اندازی سریعتر سرویس در مواقع اضطرار، یک دستگاه به عنوان پشتیبان برای تجهیزات اصلی سایت فنی در نظر گرفته شده ‌است و در زمان لزوم جایگزین دستگاه‌ معیوب می‌گردد.

در راستای ارایه خدمات متمایز، یکی از مهمترین مزیت‌های این شرکت استفاده از پرسنل مجرب و کارآمد در قسمت مدیریت شبکه NOC، و بخش پشتیبانی فنی این شرکت می‌باشد که با استفاده از جدیدترین و بهترین ابزارها و نرم‌افزارهای تخصصی، نظارت بر کل شبکه و مانیتورینگ نقاط دسترسی را به صورت شبانه روزی انجام می‌دهند.

سرویس پهنای باند این شرکت که در اختیار مشترکین قرار می‌گیرد به صورت اختصاصی (Dedicated) و Full Protocol می‌باشد.

ویژگی های پهنای باند اختصاصی  شتاب

 •  تامین تجهیزات بی سیم ارایه پهنای باند متناسب با سرعت درخواستی اعم از Wi-Fi، Microwave
 • عضو رسمی شرکت RIPE جهت اختصاص IP Address به مشترکین
 •  امکان Route و تعین مسیر اینترنت ازطریق پروتکل مسیریابی BGP
 •  دارای POP Site های متعدد برای ارائه خدمات به تعداد مشتریان بیشتر
 •  مجموعه‌ای کامل از مجهزترین تجهیزات فنی روز جهان برای ارایه خدمات
 • تأمین پهنای باند کاملا" اختصاصی
 •  تضمین ارتباط به میزان 98.5 درصد
 •   ارایه نرم افزار مانیتورینگ پهنای باند به مشتری
 •   ارایه گراف جهت مشاهده پهنای باند مصرفی
 •    برقراری ارتباط میان بخش‌های مختلف سازمان و در ساختمان‌های جدا از یک دیگر با استفاده از شبکه مجازی اختصاصی
 •   تامین امنیت داده‌ها و اطلاعات مشتری
 •   امکان افزایش پهنای باند در کوتاهترین زمان
 •   پشتیبانی 24 ساعته و 7 روز هفته
 •   نصب و راه اندازی سریع توسط کارشناسان شرکت
 
شبکه اختصاصی مجازی
در حال حاضر که سازمان ها به طور مستمر مورد حملات سایبری قرار می گیرند، حفاظت از اطلاعات به یکی از نگرانی های اصلی سازمان ها بدل شده است. این نگرانی هنگامی بیشتر می شود که سازمان ها از بستر اینترنت برای انتقال اطلاعات میان بخش ها و شعب خود استفاده می کنند.
 یکی از برجسته ترین خدماتی که در شرکت شتاب ارائه می گردد، ایچاد شبکه اختصاصی مجازی بدون نیاز به اتصال به اینترنت می باشد. این شبکه مجازی کانالی امن برای انتقال اطلاعات ایچاد می کند.
شرکت ها و موسساتی که می توانند با استفاده از شبکه اختصاصی مجازی، بستری امن چهت تبادل اطلاعات مهم و حساس خود فراهم آورند:
 • دارای شعب مختلف هستند
 • نیاز به بستر امنی برای تبادل اطلاعات دارند
 • نیازمند ارتباط شبکه با دسترسی و پایداری بالا هستند
 • به طور مستمرنیازمند انتقال مقادیر زیادی اطلاعات هستند
 • دسترسی دائم به شبکه در هر حالت برای آنها بسیار حائز اهمیت است
 
  VPNچیست؟
وی پی ان یا شبکه مجازی اختصاصی (virual private network )، ابزار برقراری ارتباط در شبکه است. از زمان گسترش دنیای شبکه های کامپیوتری، سازمان ها و شرکت ها به دنبال یک شبکه ایمن و سریع گشته اند.
تا مدتی قبل سازمان ها و شرکت هایی که اطلاعات زیادی برای انتقال داشتند از leased و شبکه های WAN بهره می بردند. افزایش محبوبیت و فراگیری اینترنت بعضی از سازمان ها را به استفاده از اینترانت کشاند. در این بین استفاده از شبکه مجازی اختصاصی (VPN) مطرح شد. اصولا VPN یک شبکه اختصاصی است که از یک شبکه عمومی مانند اینترنت برای ایجاد کانال ارتباطی مخصوص بین چندین کاربر و دسترسی به اطلاعات بهره می برد.
بهره بردنVPN از شبکه های عمومی مسافت را بی معنی می سازد، امنیت را بالا می برد و دردسرهای استفاده از پروتکل های مختلف را کاهش می دهد.
مثال خوبی می توان برای توضیح VPN مطرح کرد. چند جزیره کوچک و مستقل  از هم را در اقیانوسی در نظر بگیرید. در اینجا جزیره ها نقش مراکزی را ایفا می کنند که ما قصد اتصال آن ها به یکدیگر را داریم. اقیانوس هم می تواند یک شبکه عمومی مانند اینترنت باشد. برای رفت و آمد از جزیره ای به جزیره دیگر می توان از قایق های موتوری کوچک استفاده کرد. البته استفاده از این قایق ها بسیار وقت گیر و البته نا امن است. هر کس از جزیره های دیگر می تواند رفت و آمد شما را مشاهده کند. از این رو می توان قایق را به استفاده از وب برای ایجاد ارتباط بین دو مرکز تشبیه کرد.
فرض کنید که بین جزیره ها پل هایی ساخته شده است. استفاده از این پل ها به مراتب بهتر از روش قبلی است. البته این روش نیز بسیار گران قیمت است و از ایمنی کافی برخوردار نیست. این روش را نیز می توان به استفاده از خطوط .... تشیه کرد.
حال استفاده از VPN را به صورت یک زیردریایی کوچک و سریع فرض کنید. رفت و آمد با این زیر دریایی بسار سریع و آسان است. از طرفی رفت و آمد شما کاملا دور از چشمان همه انجام می شود. 
 
مزایای استفاده از شبکه اختصاصی مجازی
 • افزایش امنیت ارتباطات به وسیله ایجاد کانالی امن و خصوصی
 •  مناسب برای سازمان هایی که دارای پراکندگی جغرافیایی هستند
 • عدم نیاز به ایجاد زیر ساخت های کابلی
 • امکان برقراری ارتباط با شبکه مرکزی شرکت، برای کارمندانی که خارج از محیط سازمان مشغول فعالیت می باشند.
 • عدم نیاز به اینترنت برای انتقال اطلاعات
 • امکان مدیریت و پیکره بندی ارتباط بین نقطه
 
 
وایرلس چیست؟

تکنیک ارتباط IP به صورت بیسیم یاWirelessبه تکنولوژی ارتباطی اطلاق می شود که در آن از امواج رادیویی، مادون قرمز و مایکروویو، به جای سیم و کابل، برای انتقال سیگنال بین دو دستگاه استفاده می شود.از میان این دستگاه ها می توان پیغامگیرها، تلفن های همراه، کامپیوتر های قابل حمل، شبکه های کامپیوتری،دستگاه های مکان یاب، سیستم های ماهواره ای و PDA ها را نام برد.تکنولوژی Wireless به سرعت در حال پیشرفت است و نقش کلیدی را در زندگی ما در سرتاسر دنیا ایفا می کند.

تکنولوژی Wireless به کاربرامکان استفاده از دستگاه های متفاوت، بدون نیاز به سیم یا کابل، در حال حرکت را می دهد.شما می توانید صندوق پست الکترونیکی خود را بررسی کنید، بازار بورس را زیر نظر بگیرید، اجناس مورد نیاز را خریداری کنید و یا حتی برنامه تلویزیون مورد علاقه خود را تماشا کنید. بسیاری از زمینه های کاری از جمله مراقبت های پزشکی، اجرا قوانین و سرویس های خدماتی احتیاج به تجهیزات Wireless دارند. تجهیزات Wireless به شما کمک می کند تا تمام اطلاعات را به راحتی برای مشتری خود به نمایش در بیاورید. از طرفی می توانید تمامی کارهای خود را در حال حرکت به سادگی به روز رسانی کنید و آن را به اطلاع همکاران خود برسانید. تکنولوژی Wireless در حال گسترش است تا بتواند ضمن کاهش هزینه ها، به شما امکان کار در هنگام حرکت را نیز بدهد. در مقایسه با شبکه های سیمی، هزینه نگهداری شبکه های Wireless کمتر می باشد. شما می توانید از شبکه های Wireless برای انتقال اطلاعات از روی دریاها، کوهها و ... استفاده کنید و این در حالی است که برای انجام کار مشابه توسط شبکه های سیمی، کاری مشکل در پیش خواهید داشت.

سیستم های Wireless به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

سیستم Wireless ثابت : از امواج رادیویی استفاده می کند و خط دید مستقیم برای برقراری ارتباط لازم دارد. بر خلاف تلفن های همراه و یا دیگر دستگاههای Wireless، این سیستم ها از آنتن های ثابت استفاده می کنند و به طور کلی می توانند جانشین مناسبی برای شبکه های کابلی باشند و می توانند برای ارتباطات پرسرعت اینترنت و یا تلویزیون مورد استفاده قرار گیرند. امواج رادیویی وجود دارند که می توانند اطلاعات بیشتری را انتقال دهند و در نتیجه از هزینه ها می کاهند. شرکت برنا پرداز نیز از این روش استفاده کرده و با استفاده از پاپ سایت های خود و آنتن های Wireless که در محل مشتری نصب می شود ارتباط را برقرار می سازد.

سیستم Wirelessقابل حمل : دستگاهی است که معمولا خارج از خانه، دفتر کار و یا در وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرند.نمونه های این سیستم عبارتند از : تلفن های همراه، نوت بوکها، دستگاه های پیغام گیر و PDA ها.این سیتم از مایکروویو و امواج رادیویی جهت انتقال اطلاعات استفاده می کند.

سیستم Wireless مادون قرمز : این سیستم از امواج مادون قرمز جهت انتقال سیگنالهایی محدود بهره می برد.این سیستم معمولا در دستگاه های کنترل از راه دور، تشخیص دهنده های حرکت، و دستگاه های بی سیم کامپیوترهای شخصی استفاده می شود. با پیشرفت حاصل در سالهای اخیر، این سیستم ها امکان اتصال کامپیوتر های نوت بوک و کامپیوتر های معمول به هم را نیز می دهند و شما به راحتی می توانید توسط این نوع از سیستم های Wireless، شبکه های داخلی راه اندازی کنید.

تفاوت مابین Wireless وWIFI چیست؟

 اینترنت Wireless تنها یکی از سرویس هایی است که WIFI به طور اختیاری پشتیبانی می کند. WIFI یک ارتباط استاندارد Wireless است که بین وسیله های کامپیوتری برای به اشتراک گذاشتن منابع و فایل ها استفاده می شود. WIFI از زیرمجموعه Bluetooth است و تحت آن ارتباطى با قدرتى بیشتر از خود Bluetooth ایجاد خواهد شد.  سیگنال WIFI قابلیت انتقال در مسیرهای طولانی را بدون عیب و نقصان ندارد و بنابر این فقط برای شبکه های محدود محلی (Local Area Network) استفاده می شود. یک شبکه ی محدود محلی Wireless در خانه تنها لپ تاپ و سیستم صفحه ی نمایش شخصی را شامل می شود در حالی که در ادارات یک شبکه ی وایراس به طور معمول بهتعداد زیادی کامپیوتر در یک ساختمان تجاری متصل می شود.همچنین سیگنال هایWIFI ممکن است قابلیت پوشش منطقه ی کوچکی از یک شهر و یا ایجاد hot spots و یا مکان هایی که سیگنال WIFI اجازه ی ارتباط با عامه ی wap s (WirelessAccess Point) ها را دارد داشته باشد .

نصب و راه اندازی شبکه WIFI کاردشواری نمی باشد. کامپیوتر اصلی همانند یک کارت شبکه ی اتصال WirelessNIC (Network Interface Card) عمل می کند. ویژگی ممتاز WirelessNIC ارسال و دریافت سیگنال های WIFI می باشد. وسائل شخصی دیجیتال، موبایل ها و دیگر وسایل الکترونیکی دستی دارای تکنولوژی WIFI هستند که به آنها امکان اتصال به شبکه Wirelessی WIFIرا برای انتقال فایل ها، دسترسی به اطلاعات و دستیابی به اینترنت را می دهد. WIFI عمدتا به جای واژه WirelessFidelity مورد استفاده قرار می گیرد. استانداردهای موجود اظهار دارند که تولیدکنندگان باید اجزای قابل همکاری با همدیگری را تولید کنند که در یک محیط Wirelessی با هم سازگار باشند. شرایط سختی برای خریداران تجهیزات فراهم می شود. هر شبکه ای باید اطراف یک منشا سیگنال تشکیل شود. شبکه های خصوصی به وجود آمده تحت یک منشا خاص هیچ راهی برای برقراری ارتباط با دیگر شبکه ها ندارند و همینطور استراتژی های دسترسی عمومی به دیگر شبکه ها و اطلاعات همگی غیر ممکن می شوند.

 
ارائه اینترنت بر روی سیم

 
 پهنای باند با استفاده از سیم و فناوری G.SHDSL
 
ارایه خدمات با استفاده از سیم و فناوری G.SHDSL، یکی از روش‌هایی‌ست که شتاب از آن برای ارایه‌ی خدمات پهنای باند به مشتریان بهره می‌گیرد. در این روش که برای واحدهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از خطوط تلفن مشتری با هماهنگی مخابرات از بوق تخلیه شده و به تجهیزات شتاب در مرکز مخابراتی متصل می‌گردد. یک دستگاه مودم ویژه نیز در محل مشتری نصب می‌شود و از طریق سیم تلفن مربوط به شتاب متصل می‌شود.ارسال و دریافت اطلاعات در این روش برابر است. به بیان دیگر این روش یک DSL متقارن است. این استاندارد قابلیت تبادل همزمان صدای آنالوگ (Analog Voice) را ندارد. یکی دیگر از برتری‌های این روش نسبت به فناوری ADSL،قابلیت عملکرد در فواصل طولانی‌تر و لینک‌های با کیفیت کم‌تر است.G.SHDSL که همچنین بر پایه G.991.2 شناخته می‌شود و توسط ITU استاندارد شده است، با ارایه‌ی پهنای باند متقارن بیش‌تر در مسافت‌های طولانی‌تر، راه‌حلی ایده‌آل برای Carrierهای سرویس‌های صدا و داده در سطح تجاری به شمار می‌آید. با استفاده از این روش پهنای باند اختصاصی با توان عملیاتی بالاتر نسبت به ADSL ‌‌‌‌در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. این استاندارد همچنین قیودی برای ترکیب ترافیک TDM و ATM ایجاد می‌کند که امکان ایجاد پهنای باند ترکیبی چند زوج سیم مسین، و دست‌یابی به پهنای بالاتر روی همان خط را فراهم می‌کند. این سیستم یک اینترفیس اترنت در اختیار مشترک قرار می‌دهد که به راحتی قابل استفاده خواهد بود. افزون بر این استاندارد G.SHDSL دارای پایداری زیادی است و نسبت به ADSL به نگه‌داری کم‌تری نیاز دارد. برد مسافت سیگنال‌ها نیز در این روش بیش‌تر است و به همین دلیل با استفاده از آن می‌توان به تعداد بیش‌تری از مشتریان سرویس داد.مشتریان با بهره‌گیری از خدمات تخصصی و پشتیبانی روزآمد شرکت شتاب با اطمینان خاطر از کیفیت خدمات ارایه شده و امنیت ارسال و دریافت اطلاعات، به صورت شبانه‌روزی از خدمات پهنای باند شتاب استفاده کنند.